Jak správně postupovat, když má váš pes nebo kočka klíště?
Vytahování klíšťat je opředeno mnoha fámami. Byly doby, kdy jsme na ně dávali vrstvu krému, teď považujeme za správné klíště vytočit. Ale postupujete při vytahování těchto nepříjemných parazitů správně?
- Kontrola. Zkontrolujte psa po každé procházce, obzvlášť pokud jste byli v lese nebo ve vyšší trávě. Kočičku kontrolujte pokaždé, když se ukáže doma. Prohmatejte hlavně oblast krku, tam se kočkám klíšťata drží nejčastěji.
- Nenatírat. Na klíště nedávejte krém ani ho nepolívejte lihem nebo olejem. Nebylo by pak už tak pevné a znesnadnilo by vám to celé vytažení parzita. Při umírání navíc pouští do zvířete infikované sliny.
- Pinzeta. Speciální zvířecí pinzetu prodávají v každém zverimexu. Je umělohmotná a lehká. Pokud je klíště už nasáte krví, uchopte ho tak, abyste ho nezmáčkli. Tím byste vtlačili zvířeti do kůže infikované sliny. Tělo musí zůstat celé.
- Neváhej a toč! Na pinzetě je šipka, kterým směrem máte točit, někdo tvrdí, že je to jedno. Každopádně klíště vytočte nebo vykývejte ven. Pak hned zkontrolujte, jestli je celé.
- Není celé. Pokud se vám to nepodařilo, budete muset ze psa dostat i zbytek klíštěte. Měl by vám k tomu dobře posloužit špendlík, jehla nebo obyčejná lidská pinzeta. Pokud se na to necítíte, raději zajeďte na veterinu.
- Dezinfekce. Ranku po parazitovi pak vydezinfikujte lihem, Jodisolem nebo Betadinem.
- Zkoncujte to. Teď vraťte tomu nicotnému tvorovi, co mu patří! Klíště spalte nebo utopte, aby už nikomu neublížilo.
- Infikované klíště. Pokud máte podezření, že byl parazit infikovaný, na některých veterinárních klinikách poskytují možnost podrobit klíště testu na lymskou boreliózu.