Proč nás psi neustále olizují? Tady je 6 důvodů, o kterých jste nejspíš neslyšeli
Pokud máte doma některého ze zástupců bull plemen, znáte to nejlíp. Psi usilují o to, slízat nás z povrchu zemského. Je to projev náklonnosti, to je jasné… Ale nenapadlo vás někdy, že je za tím ještě něco víc?
Lízání je, podobně jako štěkání, další nástroj psí komunikace. Pojďte se podívat, co nám chtějí psi dát neustálým slintáním po všem, co je poblíž, najevo.
- Instinkt. Fenečky olizují svá štěňata od porodu až dokud nevypadnou z baráku. Takže je to ve psech jako instinkt už od malička, protože je to jeden z prvních doteků, které poznají. Takže něco jako: “Máma mě lízala, takže já tě lížu taky.”
- Podřízenost. Je to taky způsob vyjádření podřízenosti. Když jeden pes vylizuje druhému koutky, dává tím najevo, že se podřizuje a nehodlá bojovat.
- Způsob průzkumu. My máme prsty a dlaně, psi ale po nohách chodí. Takže jak mají prozkoumat to, co je před nimi, když už to očichali a vyslechli? Olíznout!
- Ahoj, člověče! Když do vás pes vrazí čumákem, není to tak signifikatní, jako když vám oslintá ruku. Chce vás prostě pozdravit a ahoj říct neumí. Navíc to chce udělat co nejvíce láskyplně.
- Nemám zuby! Znáte to: „Tak jako jazyk stále naráží na vylomený zub…“ Psi to mají stejně. Olizují si místa, na kterých kdysi byly zuby.
- Obsedantní kompulze. Pokud vás pes vydrží olizovat klidně hodinu v kuse a dělá to jako smyslů zbavený, může mít psychické problémy. Raději ho vezměte k odborníkovi.