Jak se slaví Silvestr a Nový rok v jiných zemích?
Zajímá vás, jaké novoroční a silvestrovské tradice provádějí lidé v různých koutech světa? Přečtěte si o nich, některé z nich jsou tak neobvyklé, že vás možná překvapí.
- Edinburgh
V hlavním městě Skotska a okolí slaví lidé Silvestr po dobu 3 dnů. Každoročně se oslav účastní zhruba 8 tisíc lidí. S pomocí pochodní od 30. prosince vytvářejí řeku ohně, která protéká ulicemi starého města až do místa Calton Hill. V průvodu nechybí ani tanečníci, kteří tančí tradiční tance na skotskou hudbu. Přidávají se k nim bubeníci. Nepochybně z toho musí všechny po skončení bolet hlava.
- Dánsko
Obyvatelé Dánska si během roku pořizují porcelánové nádobí a ochraňují ho až do Nového roku. V tento den s ním chodí k domům svých přátel a před jejich dveřmi je důkladně rozbíjejí. Pak se vrátí domů a čím více rozbitých talířů najdou před svými dveřmi, tím více bude jejich následující rok radostný.
- Španělsko
Podle španělských zvyklostí byste měli sníst dvanáct hroznových vín. S jezením se začíná přesně úderem půlnoci. S každým dalším úderem byste měli do sebe nacpat jeden hrozen. Díky tomu budete mít šťastný a prosperující rok. Rozhodně to není nic jednoduchého, nedá se to skoro stihnout. Pokud jich stihnete alespoň pár, budete mít štěstí alespoň v určitých měsících, podle toho, na který úder jste hrozen snědli.
- Brazílie
Když se půjdete podívat na Silvestra na pláž Copacabanu, uvidíte tam několik lidí, jak skáčou přes vlny. Dělají to kvůli tradici. Ta praví, že přeskočení sedmi vln za sebou přinese člověku do následujícího roku štěstí. Pokud tam s sebou ještě přinesete kytici a hodíte ji do oceánu, přitáhnete si na svoji stranu bohyni moří. Za pokus to stojí, nemyslíte?
- Japonsko
V Japonsku se Nový rok oslavuje pomocí zvonění všech zvonů v buddhistických chrámech. Zvony bijí přesně 108krát. Proč? Protože číslo 108 je počet všech lidských tužeb. Podle buddhismu je to 108 příčin lidských utrpení. Zvonění má za úkol rozptýlit negativní emoce a myšlenky. Konkrétně v Tokiu v ikonickém chrámu Zojoji je to pro všechny nejsilnější zážitek.
- Ekvádor
Lidé v Ekvádoru vyrábějí panáčky. Dělají ho ze starých hadrů a vycpávají novinami. Napíchají do něj hodně prskavek a raket. Tahle věcička symbolizuje starý rok, přesně o půlnoci ji odpálí. Zbaví se tak starého roku a přivítají ten nový. Když u každého domu takhle začnou vybuchovat panáci, to musí být podívaná.
- Řecko
Řekové pečou pečivo z chlebového těsta. Zapékají do něj různé věci, které mají symbolizovat štěstí v novém roce. Kdo tam předměty najde, příští rok bude úspěšný, zdravý a šťastný. Zajímala by nás zkušenost nějaké Řeka, kterému se to povedlo a měl celý následující rok skvělý. Pokud vás to zajímá jako nás, můžete zkusit tuto tradici doma provést i vy.
- Rumunsko
Obyvatelé Rumunska věří, že na Nový rok si mohou zvířata mezi sebou povídat lidskou řečí. Pokud je nějaký jedinec uslyší, bude mít celý následující rok velikou smůlu, kterou by Rumuni nepřáli snad nikomu. My si myslíme, že to stačí nepřehánět s alkoholem a nikdy zvířata mluvit lidskou řečí neuslyšíte.