Jak vznikla nejpopulárnější hororová monstra?

Eva Vogelová

Zajímáte se o žánr sci-fi? Pak byste se možná rádi dozvěděli, jak byly stvořeny známé příšery. Některé z nich vytvořili filmoví tvůrci, ale jiné mají základy třeba v knihách.

Predátor

Predátora jste mohli poprvé spatřit ve snímku Predátor (1987). Tvorby monstra se nejdříve ujala firma Boss Film Creature Shop. Bohužel vytvořila velmi nepraktický kostým netvora na natáčení v džungli. Poté navrhování predátora převzal režisér a specialista na filmové efekty Stanley Winston. Ten byl vybrán na základě doporučení Arnolda Schwarzeneggra, který ve filmu hrál. Herec s ním měl z dřívější doby dobré zkušenosti. Nejdřív se Stanleyho náčrtem spokojeni nebyli. Obludě přidal odporná kusadla a tvůrci filmu názor změnili. Winstonovo studio dotáhlo podobu predátora do největších detailů. Kvůli počátečním potížím s vizáží monstra se snímek dotočil o několik týdnů později. V kůži predátora měl být původně Jean-Claude Van Damme. Nakonec ho však hrál Kevin Peter Hall.

Predátor

Vetřelec

Slavnou stvůru navrhl švýcarský malíř, sochař a návrhář Hans Ruedi Giger. Vytvořil nový umělecký směr biomechanický surrealismus. Jde o kombinaci surrealismu, existencialismu a postapokalyptické skepse. Výtvory umělce zaujaly režiséra Ridleyho Scotta. Oslovil ho, aby mu vytvořil vetřelce do stejnojmenného snímku. Giger se zajímal hlavně o temné věci, takže to pro něj byla skvělá nabídka. Inspiraci hledal ve svých podivných nočních můrách. Ty pro něj byly bohatým zdrojem i pro jiné výtvory. Umělec byl za svoji stvůru oceněn Oscarem. Vetřelec byl vytvořen jako oblek, do kterého navlékli herce či kaskadéry. Tvůrci monstrum udělali z latexu, hadic, kondomů a elektroinstalačních materiálů. Velká hlava obsahovala statický mechanismus, díky kterému mohl vetřelec rozevírat čelisti a také je vymršťovat. Na to, že se psal teprve rok 1979, dokázali tvůrci filmu monstrum stvořit i s přesvědčivými detaily.

Vetřelec

Godzilla

Dle filmové legendy je Godzilla vyhnaná z vln. Zmutovala se ve velkého ještěra kvůli následkům testů vodíkových bomb v 50. letech. Obrovská ještěrka byla vytvořena čistě ze strachu. Japonci se báli, že vypukne jaderná válka. Snímek natočil režisér Iširó Honda v roce 1954, jen 9 let poté, co na japonská města Hirošimu a Nagasaki byly shozeny dvě atomové bomby. U Japonců film vyvolal obrovskou vlnu nadšení. Godzilla se stala ikonou japonské popkultury. Není divu, že účinkovala ještě v několika dalších filmech a měla úspěch po celém světě. Z nich je pravděpodobně nejznámější Godzilla z roku 1998.

Godzilla

Trifid

Trifida poprvé popsal spisovatel John Wyndham ve své knize Den Trifidů. Jedná se o katastrofický sci-fi román. Trifid je vymyšlená rostlina. Z těl těchto kytek lidé původně lisovali olej. Také se z nich vyráběla některá léčiva. Rostliny mohou dle knižní předlohy dosahovat až 2,5 metru a pokud se nakloní, mají dosah až do 3,5 metrů. Jednoho dne se kytky vzbouřily a chtěly vymýtit lidskou rasu. Není se čemu divit, když je lidé využívali jen pro svoji potřebu. O 50 let později napsal spisovatel Simon Clarke pokračování sci-fi románu s názvem Noc Trifidů. O děsivých rostlinách byly zatím natočeny dva seriály a jeden film. Nedá se říct, že se jedná o velké a povedené trháky, každopádně rostlinná monstra jsou považována za jedny z ikonických příšer.

Trifid