I smrt muzikantů a zpěváků umí být stylová

matoush

„Nevíš, kdo to byl Michael Hutchence?“ „Hm, asi ne, víš, že jsem seriály nikdy moc nesledovala… Počkej! Není to ten zpěvák, co se udusil, když…?“ Jsou prostě dvě skupiny lidí. První vstoupí do dějin svým životem. Druzí se dostanou na stránky encyklopedií tím, jak zemřou.

Velmi často si lidé mohou za svou smrt sami. Například Michael Hutchence, zpěvák legendárních INXS, propadl příliš nebezpečné libůstce. V roce 1997 se mu stala osudnou takzvaná hypoxická masturbace. Je zajímavé, že první zmínka o smrtelných účincích této sexuální praktiky se vztahuje k úmrtí českého hudebního skladatele Františka Kočvary (1730 – 1791). V jeho případě utáhla smyčku londýnská prostitutka.

Ne právě pěkný dárek nadělil v roce 1954 návštěvníkům svého vánočního koncertu R’n’B zpěvák Johnny Ace.Čekání po první části koncertu si krátil ruskou ruletou. Vzal revolver své přítelkyně, vložil náboj a roztočil bubínek. První kolo přežili jak on, tak i jeho „spoluhráč“ Mary Carter. Pro zvýšení adrenalinu Johnny roztočil zásobník podruhé. Tentokrát už výstřel vyšel.

Nešťastná úmrtí
Ne vždy ale smrt způsobí nevázaný životní styl. Relativně častá jsou mezi muzikanty i úmrtí přímo spojená s výkonem povolání. První takový případ pamatuje 17. století. Francouzský skladatel Jean Baptiste Lully Mr. Cobaindirigoval roku 1687 koncert k oslavě zotavení se Ludvíka XVI. Právě přicházelo velké finále a mistr zjednával klid v sále klepáním taktovkou. Nešťastnou náhodou si poranil prst tak, že mu zhnisal. O několik dní později Lully zemřel následky gangrény. Typickým příkladem pracovního úrazu s následkem smrti je konec zpěváka R’n’B uskupení The Yardbirds Keitha Relfa. V roce 1976 cvičil ve studiu s elektrickou kytarou. Měl ji ale špatně uzemněnou, a tak skonal po zásahu elektrickým proudem.

O pouhé dva roky později zabil elektrický proud i zpěváka Francoise Claudea. Francouzská popová hvězda však měla mnohem prozaičtější nehodu. Claude se 11. března 1978 chystal do televizní talk show La Rendez-vousdu Dimanche. Právě si napustil vanu vodou, když si všiml, že jedna ze žárovek nebyla ve správné pozici. Protože trpěl obsesivním vztahem k pořádku, postavil se na vanu a pokusil se žárovku upravit. Každý, kdo zná základy fyziky, tuší, co následovalo. Pro změnu posedlosti módou padla za oběť „matka moderního tance“ Isadora Duncan. V roce 1927 zemřela tehdy padesátiletá tanečnice při dopravní nehodě. Příčinou smrti však nebyla srážka s jiným vozem, ale volná hedvábná šála, která tanečnici udusila.

Další úmrtí, která vstoupila do dějin

Elvis Presley
Krále rock and rollu a jeho snoubenku Ginger Alden našli 16. srpna 1977 mrtvé na podlaze koupelny v Elvisově domě v Memphisu. Slavný zpěvák během více než dvacetileté kariéry překonal mnoho rekordů v návštěvnosti koncertů a prodeji desek (dodnes přes miliardu kopií). Jeho sídlo Graceland se po Elvisově smrti proměnilo v muzeum a stalo se druhým nejnavštěvovanějším domem v USA (hned po Bílém domě). Každoročně se sem sjíždějí davy fanoušků, Elvisovi napodobitelé a dvojníci. Mnozí lidé dodnes věří, že nezemřel a jednou se vrátí.

Jim Morrison
Leadera skupiny The Doors našli mrtvého ve vaně v Paříži v roce 1971. Oficiální příčinou smrti byla srdeční zástava, spekulace o předávkování drogami se jednoznačně nepotvrdily. Podobně jako v případě Presleyho někteří lidévěří, že Morrison žije, pravděpodobně v ústraní se svou ženou Pamelou Courson. Je to však verze velmi nepravděpodobná, neboť Pamela zemřela tři roky po Jimovi na předávkování drogami.

Kurt Cobain
Problémy v dětství způsobené rozvodem rodičů vedly frontmana skupiny Nirvana k pocitu osamělosti a depresím. Odtud pochází i bezvýchodnost Cobainových písní. Kromě punkové muziky si začal od depresí pomáhat i drogami. V roce 1994 spáchal sebevraždu; ve svém domě v Seattlu se střelil do hlavy. U těla našli kriminalisté dopis na rozloučenou adresovaný manželce Courtney Love a dceři Frances: „Miluju vás, miluju vás.“ Stála tam i legendární věta: „Je lepší shořet, nežli vyhasnout.“

Janis Joplin
Janis JoplinSymbol hnutí hippies, kytaristka a bluesová zpěvačka se měla původně stát sekretářkou. Rozhodla se však vyniknout a zvolila si hudební dráhu. Nakřáplý hlas kombinovaný s provokativní image pobuřoval bulvární novináře. Stejně jako mnoho jiných léčila své problémy alkoholem a drogami. Zemřela na předávkování drogami 4. října 1970 ve věku 27 let.

Jimi Hendrix
Legendární americký kytarista je dalším, kdo odešel na vrcholu sil. Po návratu z armády v roce 1967 dosáhl světového věhlasu díky vystoupení na festivalu v Monterey. Nezapomenutelné je jeho vystoupení v roce 1969 na Woodstock. Nedlouho poté, 18. září 1970, se však neúmyslně předávkoval léky a cestou do nemocnice se zadusil zvratky. Časopis Melody Maker ho označil za nejlepšího popového umělce všech dob.

Témata:,