Vtipný Dáreček pro Mňágu i od Mňágy

Jiri-Vanek

Mňága a Žďorp slaví letos pětadvacáté narozeniny. K nim si nadělila 2CD Dáreček s třiceti skladbami z celé historie kapely, které nazpívali známí i méně známí čeští i slovenští interpreti. Pro fanoušky kapely je nákup Dárečku absolutní povinností, nahrávka ale může pobavit i ty, kteří kapelu kolem Petra Fialy tolik nesledují.

Tradice tribute nahrávek, tedy desek, na kterých písně jednoho interpreta přezpívají interpreti jiní, nemá v Česku žádnou zásadní tradici.
V devadesátých letech vyšlo pár takových pro “staré páky” typu Olympic, Katapult nebo Karel Gott, po roce 2000 pak vyšla třeba deska coververzí Oldřicha Janoty nebo výborná pocta divadlu Semafor s názvem For Semafor (Landův Večer s písní Karla Kryla nebudu, jestli dovolíte, počítat, protože slovo “tribute” znamená pocta a nikoliv znásilnění a zneužití).

Různí – Dáreček
Vydavatelství:
Surikata Records
Celkový čas: 49:31 + 52:42

Seznam skladeb:
CD 1

Wohnout – This Song, Tři sestry – Nejlíp jim bylo, Skyline – Je to nemožné, Ty syčáci – Dutý, ale free, Slobodná Európa – Výhledově, Živé kvety – Spaste svoje duše, Kryštof – Dveře do pokoje, Xindl X – Něgdy, Prago Union – Některé otázky už si prostě nekladu, Monkey Business – Chceš mě? Chci tě!, Jozef Lupták – Život a čas, Vypsaná fixa – Hloupý a ztracený, Tata Bojs – Měsíc, Tomáš Klus – Salám banán, Patrick O’Donnel – Made In Valmez

CD 2
Sto zvířat – I cesta může být cíl, Čechomor – Pro tebe, Listolet – Chceš mě? Chci tě!, Midi Lidi – Pete Best, Priessnitz – Ve 4 ráno, Bratři Orffové – Ne, teď ne!, Znouzectnost – Psi pana Pavlova, Michal Hrůza – Myslel jsem si, že je to láska, Už jsme doma – Člověk nového typu, Chik Liki Tua – Radši budu sedět doma, The Fakes a Johana Švarcová – 17B, Sto múch – Tajný plán, Květy – Ve skutečnosti, Niceland – A ty tam, Vrbovskí víťazi – V tísni

Mňága a Žďorp si období své největší slávy odbyla na začátku devadesátých let; to je zřejmé i podle toho, po jakých skladbách ostatní kapely na narozeninové tributní desce Dáreček sáhly.

Mňágovský opus magnum, debut Made in Valmez (1991), je zastoupen šesti kousky a druhá deska Furt rovně! (1992) pěti, z řadových desek Mňágy se nedostalo jen na zatím poslední řadovku Takže dobrý (2010).

Trochu překvapivě na Dárečku chybí “vlajková loď” Mňágy, píseň Hodinový hotel. Tu nahráli WWW (k poslechu), ale spolu s pěti dalšími covery bude na desce zveřejněná až na podzim. (Tohle rozhodnutí je trochu překvapivé, protože obě CD z kompletu mají kolem padesáti minut, takže místo by rozhodně nechybělo).

Rozhovor s Petrem Fialou z Mňágy:
Vysněná coververze? Od Paula McCartneyho

Některé kapely se na Dárečku držely originálu více, některé méně; žádná ze třiceti skladeb ale není vyslovený průšvih, což svědčí především o tom, že frontman Mňágy Petr Fiala je schopný hitmaker a vynikající textař.

Výběr nejlepších kousků z desky pak bude samozřejmě především otázkou osobních preferencí a obliby zúčastněných interpretů. Nám na Kouli se nejvíc líbilo následujících pět.

Midi Lidi – Pete Best

Že máte diskografii Mňágy naposlouchanou od začátku do konce a skladbu Pete Best neznáte? Není divu. Skupina Midi Lidi se coveru chopila po svém – nahrála cover neexistující mňágovské písničky. Je neuvěřitelné, jak se partě okolo Petra Marka podařilo vystihnout klasické mňágovské atributy, párakordový kytarový kolovrátek, saxofonové sólo, nevzrušený přednes a hlavně text s rýmy, které jako by vypadly z pera Petru Fialovi.

The Fakes a Johana Švarcová – 17B

Moje kamarádka, která je velkou fanynkou Mňágy, nebyla z coververzí na Dárečku nikterak nadšená. Jednou z mála, které neodsoudila, byla právě tahle písnička, protože “je to nejvíc Mňága”. Přestože cover verze dua The Fakes je postavená na elektronických vychytávkách, hlas Johany Švarcové z Kazet má v sobě stejnou melancholii jako hlas Petra Fialy v originále téhle smutné vzpomínky na hospitalizaci v psychiatrické léčebně.

[soundcloud url="http://api.soundcloud.com/tracks/41207528" iframe="true" /]

Prago Union – Některé otázky už si prostě nekladu

To Prago Union se s Mňágou moc nepárali, z originálu vysamplovali jenom kousek refrénu, který navíc zrychlili, a sloky zaplnil Kato svým typický vodopádem slovních obrazů. Konzervativní fanoušci Mňágy budou asi tenhle track přeskakovat, pro ty otevřené je to zajímavé setkání dvou vynikajících textařů ze dvou různých generací.

[soundcloud url="http://api.soundcloud.com/tracks/37998540" iframe="true" /]

Květy – Ve skutečnosti

Kouzlo přednesu Petra Fialy spočívá v tom, že velmi osobní texty (ať už ty depresivní, nebo veselejší z posledních několika nahrávek) podává poměrně nevzrušeným tónem. Tenhle přístup obrátil zpěvák skupiny Květy Martin Evžen Kyšperský, když Ve skutečnosti přezpíval svým typickým emotivním, až afektovaným způsobem. Původně nenápadná písnička tak získala na naléhavosti.

http://www.youtube.com/watch?v=G_YBzeSZJDc

Listolet – Chceš mě? Chci tě!

Asi nejpříjemnější překvapení z celé desky. Takřka neznámá zlínská skupina Listolet zabalila titulní skladbu z alba Chceš mě? Chci tě! do cinkavého elektronického kabátku, připsala si pár řádek textu a z původně rozjeté, až groteskní písničky vznikla jemná melancholická skladba o vzájemném míjení.

Témata:,