Pohodu zamkli M.I.A. a Portishead. Škoda jen hluku kolem!

Jana-Moravcova

Sobota. Poslední den festivalu Bažant Pohoda se probudil do parna a ve stanovém městečku se pod náporem paprsků tvořily malé osobní sauny. Dusno lákalo k jedinému – nechat se osprchovat z hadice hasičského vozu, usednout pod slunečník a pít chlazené nápoje. Jenomže seďte na zadku, když na Pohodě hrají Portishead, M.I.A nebo Beirut! Překvapením akce pak bylo například vystoupení islandských FM Belfast.

Přesně v pravé poledne festival Bažant Pohoda pozdravily a následně rozeskákaly místní stálice, slovenská elektropopová kapela (a nejlepší koncertní skupina na Slovensku roku 2010) Puding paní Elvisovej.

Puding paní Elvisovej na Pohodě 2011

Vystřídala je loni v květnu debutující indie-popová britská parta We Have Band. Jak se na pódiu chová „trojice, která má kapelu“? Pohodově, sebevědomě a nadšeně z příjemného přivítání na prvním slovenském vystoupení; členové si pochvalovali hlavně perfektní výhled z pódia na nedaleké pohoří. Energická trojice roztančila nejen zvědavý dav pod pódiem, ale i skupinky postávající ve stínu pod nedalekými přístřešky s pivem v ruce.

Poslechněte si We Have Band

I finální festivalový večer se vedlejší Runway Stage dočkala komornějšího koncertu. O skvělý zážitek se po desáté večerní postaral již za tmy Beirut, sólový projekt Američana Zacha Francise Condona. Loni v srpnu v Praze koncert kvůli průtrži mračen nedohráli, na Pohodě ovšem balkánský folk namíchaný s popem uspěl ve velkém.

Poslechněte si Beirut

V zastřešeném O2 stanu to i během soboty vypadalo na nekonečnou party a vřelého přijetí a skvělé atmosféry se během odpoledne dočkaly také dvě česká uskupení.
Po druhé hodině patřilo pódium hiphopovým Prago Union, které na Pohodu přivezlo kompletní sestavu Livě bandu – tedy kromě Kata a DJ Mara i Radima, basák Watche, bubeník EL BoogieMana a kytaristu Mraky Mraka.
Po roce se na Pohodě představili i alternativně hiphopoví WWW. Jedinečný psychedelický projev, skladby staré i z právě připravovaného třetího alba, to všechno zanechalo další skvělý dojem ze skvěle namíchaného lineupu O2 stage.

Poslechněte si Prago Union

Narušil ho až trojlístek Micachu & The Shapes. Londýnská popová kapela, která hranice a tradice žánru přechází s každým tónem, se na novém albu posunula k ještě větší alternativě než na debutové desce Jewellery. Milovníci různorodých podivností se začali scházet do stínu velkého stanu po osmé večerní, po jedné straně se na vystoupení chlapecky vypadající Micy Lévi těšilo duo Dva, o kousek dál postávali zmínění We Have Band.

Z vystoupení Micachu & The Shapes jsme si ale nakonec odnášeli smíšené pocity. Kdo neodešel už po první snůšce chaotických tónů, byl po třičtvrtě hodině docela zaskočený. Mica Lévi si totiž letos pro Pohodu připravila především repertoár z nové desky Chopped And Screewed a z té staré, opěvované, zahrála jen poskrovnu. Navíc se zdálo, že Micu neposlouchají ani hlasivky, ani zvukař. Pod jeho vedením se totiž z reproduktorů linul zvuk vpravdě obskurní.

Poslechněte si Micachu & The Shapes

Prapodivný zážitek hrdě a hlasitě vynahradila islandská partička Bloodgroup s éterickou zpěvačkou Sunnou Þórisdóttir. Dynamická trojka si svůj indie-popový set v Trenčíně náležitě užívala, a s ní i početné publikum. Podobných ovací se dostalo i krajanům FM Belfast. Jejich taneční hodinka rozproudila krev v žilách a zdatně rozehnala počínající ospalost publika po únavném dnu. Skvělý koncert!

Poslechněte si FM Belfast

A co že se dělo na hlavním pódiu? „Pískálci“ Peter, Björn and John nechali publikum na svůj největší hit Young Folks čekat dlouho, nakonec Trenčínu ale v téhle skladbě alespoň dopřáli velké hostování. Příliš nenadchli ani veteráni a pozůstatek Sex PistolsPublic Image Ltd. Žádná vnitřní dynamika ani uhrančivost typu Pulp, prostě jen obyčejný koncert. Hitovku (This Is Not a) Love Song navíc publiku předhodili publiku hned jako první.

Poslechněte si Public Image Ltd.

O mnohem větší rozruch se následně postarala londýnská rapperka s tamilskými kořeny M.I.A. Její živelné spojení hiphopu, elektra a alternativy strhlo k tanci i ty, kteří čekali ve frontě na toalety.
M.I.A. především potvrdila pověst dívky, u které si nemůžeme být jisti vůbec ničím, a namísto ostatních kapel, které fotografy z místa pod pódia spíš vyhánějí, si pány s fotoaparáty pozvala rovnou na pódium. Svůj set s početným doprovodným týmem odehrála jako živel a nadchla tak tisícovky zvědavců, kteří se během soumraku zastavili u hlavního pódia. Mezi rozvášněný dav dokonce na pár minut sama zavítala.

Podívejte se na M.I.U. na Pohodě

http://www.youtube.com/watch?v=MqHT6nQA6ws

Vrchol večera ale přišel až v jedenáct večer, kdy se slovenskému publiku představilo britské trip-hopové trio Portishead. Jejich hodinový koncert se dá atmosférou přirovnat k loňskému vystoupení krajanů The XX. Atmosféricky dokonalé, melancholické, chytlavé. Škoda jen debatujících skupinek, které si na koncert Portishead přišly pokecat a posedět; i kvůli nim "genius Portishead", který je před sedmi lety nechal získat Mercury Prize za debutové album Dummy, do zadních řad nedoputoval.

Poslechněte si Portishead na Pohodě

Sobotní den  – a s ním i další skvělá Pohoda – končil až nad ránem, přes taneční noc v podání českého dua Dva či dubstepových velikánů současnosti Magnetic Man se Pohoda prokřepčila až k tradičnímu vítání slunce. Letos v podání Kolumbijců Las Alegres Ambulancias de San Basilio de Palenque.

Jak bylo letos na Pohodě?

Stanové městečko
Stanování bylo jako vždy v ceně vstupenky. Oplocené, dobře organizované a zabezpečené armádou Toi-Toiek, přírodních záchodků i cisternami s pitnou vodou. Nebyl ale problém si kdykoliv odskočit do areálu na splachovací toalety, do sprch či vyčistit si zuby pod tekoucí vodu. Kdo si u vchodu nevzal pytel na odpadky, ten si jej mohl vyžádat u hlídkujících dobrovolníků.

Hygiena
Bažant Pohoda nemá, na rozdíl od drtivě většiny českých festivalů, s hygienou problém. Samozřejmostí jsou tu splachovací záchody, jejichž počet byl letos oproti minulým ročníkům dvojnásobný. Přibylo i modrých chemických Toi-Toiek, o jejichž čistotu se denně staral početný personál. Nouze nebyla ani o toaletní papír s logem festivalu. Návštěvníci mohli taktéž zdarma využít dvou stanovišť se sprchami a vysprchovat se pod tekoucí užitkovou vodou.
Kontejnerů na tříděný odpad fungovalo dost, stejně jako pytlů na odpadky. V pohotovosti byla i úklidová četa, která po každém koncertu zametla prostranství před pódii a po celý den sbírala odpadky po areálu.

Občerstvení
Návštěvníci mohli i letos spoléhat na sjednocené ceny tekutin (pivo, voda 0,75 litru, čepovaná Kofola za 1,20 Eur) a neomezený repertoár potravin za rozumné (i když festivalové) ceny. Nechyběl ani stánek s potravinami a základními nezbytnostmi, který nahradil letos absentující Tesco stan. Novinkou byl stánek s ovocem a zeleninou, přibylo kavárniček.