Muse ohromili festival Rock for People

Jiri-Vanek

Hudební festival Rock for People pokračoval v pondělí druhým oficiálním dnem, který naservíroval největší letošní tahák - fenomenální britskou skupinu Muse. Další program už tak ohromující nebyl, nabídl spíš zasloužilé umělce než progresivní jména. Večerní koncert Muse, na který podle organizátorů dorazilo 25 tisíc lidí, ale slabší line-up celého dne bohatě vynahradil.

Oproti neděli, jejímiž headlinery byli britští elektroničtí The Prodigy, se nad plochou hradeckého letiště, kde se festival koná, trochu zatáhlo, což jako by předznamenalo slabší den i na pódiích. Během odpoledne došlo na Rock for People zejména na klasické české festivalové objížděče – nejzajímavější tak bylo asi vystoupení po sedmi letech obnovené skupiny Vltava. Kytarová sóla Petera Bindera se přirozeně začlenila do hravé vltaví hudby a zpěvák a textař Robert Nebřenský tak může slavit comeback, jak se patří.

Jello BiafraKalifornští Suicidal Tendencies jsou po skoro třiceti letech na scéně v nezáviděníhodné pozici klasiků žánru (znalci tomu jejich říkají crossover trash, jestli vás to zajímá). Do encyklopedií rocku už se zapsali a nikdo od nich neočekává žádné převratné zářezy. Pár věrných fanoušků tak agresivní rapované texty s metalovými spodky přinutilo k tanci, ale standardního diváka show zpěváka Mika Muira plná bitches a motherfuckers začala po chvíli spíš nudit a užíval si tak maximálně neuvěřitelně rychlé prsty baskytaristy Steve Brunnera.

I Jello Biafra, frontman legendárních Dead Kennedys, má už svoje odehráno. V současnosti vystupuje s doprovodnou kapelou The Guantanamo School of Medicine (na basu v ní hraje Billy Gould ze slovutných Faith No More). Jello Biafra podobně jako Suicidal Tendencies žádný větší rozruch nevzbudil, i když písně jako California Über Alles, Too Drunk To Fuck nebo Holiday in Cambodia v podání samotného Dylana punku byly rozhodně zážitkem.

Herečka Juliette Lewis hrávala dřív s doprovodnou kapelou The Licks, teď má novou jménem The New Romantiques. Ani ona nestrhla davy, byť její indie rock byl přesně tak šťavnatý, jak byste od hollywoodské divy očekávali – tak energický, že jste mu odpustili i občasné sklouzávání k lacinému afektu.

Světelné nebe s Muse
Chvíli po desáté se ovšem na hlavním pódiu objevili britští Muse. Fanoušci si na jednu z nejadorovanějších současných kapel, která v Česku zahrála poprvé, zabírali místo už od osmi hodin večer. Řadu týdnů se mezi příznivci kapely vyprávělo, na jak velkém a Laserové paprsky nad hlavami fandů Musebombastickém pódiu a s jakými světly se kapela představí, a Muse očekávání jednoznačně splnili.
Můžete jim vyčítat pompéznost a velkohubost (pokud neberete na vědomí, že to jsou vlastně základní stavební kameny art rocku), ale rozhodně ne chlad. Show plná originálních fascinujících projekcí, jejichž základ tvořila jakási obří plástev a dvě boční projekční plátna, na kterých bylo členům kapely vidět skoro až do pusy, nenechala hlavně v druhé polovině koncertu 25 tisíc lidí, kteří na Muse dorazili, vydechnout.
Povedla se hitovka Resistence, Supermassive Black Hole, otevírák Uprising i Undisclosed Desires z posledního alba The Resistance. Fanoušci, mezi nimiž postávali třicátníci i malé holky, si užívali i skvěle vygradovanou queenovskou United States Of Eurasia.

Koukněte na pondělní Muse atmosféru na Rock for People

http://www.youtube.com/watch?v=lDY0omLHl1k

Frontman Mathew Bellamy střídal kytary (včetně jedné dvoukrké) s klavírem nebo michalodavidovskými klávesami, nikde není jediná nota špatně – všechno slouží jedinému cíli: dechberoucímu hudebně-vizuálnímu zážitku (zelené laserové paprsky jen chytit nad hlavou), který rozhodně bude aspirovat na koncert letošního roku.

Festival Rock for People – 2. den
5. července 2010, Hradec Králové, letiště

Úterní hlavní kapely:
Billy Talent, NOFX, Morcheeba, The Subways, Editors, Kryštof, Horkýže slíže, Tonya Graves, Sunshine, Skyline. Na Facebooku sestřih z druhého festivalového dne.