Hvězdami nabitý Planet Festival 2009 poznamenal hlavně boj s počasím
Hudební Planet Festival, který proběhl 5. a 6. června na táborském letišti Čápův Dvůr, byl svátkem všech fanoušků kvalitní hudby. Zahájil současně nadcházející festivalovou sezónu. Letošním lákadlem byly hlavně hvězdy, které vylétly k nebi rychle a vysoko: britské kapely Klaxons a White Lies. Ti druzí ale rozhodně nenadchli. Dále se představilo legendární elektronické duo Orbital, švédská kytarovka Peter Bjorn and John a australští crossoveroví Pendulum. Nabídka tedy vskutku bohatá a pestrá.
Program festivalu se pomalu rozbíhal od pátečního odpoledne. Travnatou louku nedaleko Tábora začala zaplňovat auta návštěvníků. Oproti předchozím ročníkům pořadatelé tentokrát (i kvůli finanční krizi) vsadili pouze na jednu hlavní koncertní stage s označením Cool. I když velké teplo nebylo, sluníčko příjemně svítilo. V této atmosféře zahráli příznačně táborští Sunshine. Předvedli jak písně z aktuální desky MGKK Telepathy,z níž zejména K.I.D.S. má šanci stát se hitovkou, tak i skladby ze starších alb.
Areál v tu dobu ještě nebyl plný a nově příchozí návštěvníci většinou dávali přednost podrobnějšímu prozkoumání toho, co všechno se jim na travnaté ploše nabízí. Vedle návštěvy nejrůznějších stánků s občerstvením a nápoji jste si mohli zasoutěžit o kosmetiku nebo si třeba nechat vytvořit zajímavý účes. O doprovodný program se staral zejména stánek firmy Represent. K vidění byla povedená freestylová show mladých bikerů, s kamarády jste si mohli vyzkoušet zápasy sumo, případně se udržet na netradičním Indo Boardu a vyhrát třeba značková trička nebo DVD.
Kluci z Hanspaulky Tata Bojs připravili návštěvníky na první headlinery pátečního večera. Britští White Lies nastoupili před slušně zaplněné hlediště v půl deváté. I přes kvalitní zvuk se jim ale nepodařilo navázat s diváky těsnější kontakt. Zpěvák Harry McVeigh byl zřejmě nachlazený, a proto hlasově indisponovaný – hodinový set kapely začal asi v polovině lehce nudit. Celkový dojem vylepšila nejlepší písnička Death, která zazněla až na samý závěr.
Další hvězdy Klaxons si dali záležet na kostýmech; takhle nějak si můžete představit moderní pralidi. Se zvukem a intonací si moc hlavu nelámali, ale jejich vystoupení mělo správný drajv. Atlantis to Interzone, Golden Skans, Gravity´s Rainbow, It´s Not Over Yet – všechno našlápnuté hity z debutové desky a pár nových věcí k tomu. Poslední headlineři pátečního večera, duo Orbital, vystoupili před zatím nejpočetnějším davem lidí od půl dvanácté. Spustili skvělý hodinový elektronický set, podpořený projekcí na plátně. Platili za největší hvězdy celého festivalu. Někteří lidé sem jeli jen kvůli nim a vystoupení je viditelně nadchlo.
Podívejte se na videoklip písně Illuminate od Orbital
http://www.youtube.com/watch?v=OrzcgU-1rYk
Sobotní ráno se začala nad Tábor stahovat neprostupná mračna. Kolem poledne začalo pršet a tohle počasí vydrželo s přestávkami až do noci. Diváků pod pódiem ubylo a nerozehřáli je ani 100o C, ani už trochu
Překvapení festivalu:
Orbital, Peter Bjorn and John – 90 %
Propadák festivalu:
UDG – 40 %
Pivo: Na výběr průměrný Mušketýr nebo dražší Heineken, na odbyt šel spíše Red Bull s vodkou – 50 %
Stanové městečko a zázemí:
Tradiční poloha stanového městečka vedle parkoviště, slušná organizace, bezchybná ochranka, doprovodný program tvořila zejména freestylová exhibice na kolech, každý se mohl zúčastnit zajímavých soutěží o věcné ceny. Stánky s občerstvením nejrůznějšího charakteru, vegetariánský stánek i sladkosti – 70 %
Toi-toiky a čistota areálu:
Toitoiky znečištěny brzy, mohlo jich být více. Po vystoupeních chodila úklidová četa s pytli odklízet odpadky – 50 %
Počasí:
Příliš se bohužel nepovedlo. Páteční odpoledne ještě ušlo, ale v sobotu bylo zataženo s deštěm.
Celkový dojem: 70 %
monotónní Sunflower Caravan nebo otravní UDG. Odpoledne se dokonce spustila bouřka, která návštěvníky akce přinutila utéci do aut či kamkoliv pod střechu.
Před vystoupením Southpaw déšť poněkud ustal. Publikum se pod pódium vrátilo a partu kolem zpěváka Gregoryho Finna tak alespoň částečně podpořilo. Nový kytarista se ve skupině již zabydlel a celkový dojem byl lepší než z vystoupení v pražských klubech.
Jedni ze sobotních headlinerů, švédští hvízdálkové Peter Bjorn and John, nastoupili na pódium v půl deváté večer. Bohužel s sebou přinesli další porci deště, což se bohužel podepsalo i na počtu lidí pod pódiem. Trio začalo songy z novinkového alba Living Thing. Přestože jsou nové písně slabší, Švédové nakonec vytvořili perfektní show. Postaral se o to zejména zpěvák Peter Morén, který bláznivě poskakoval s kytarou a zřejmě si koncert opravdu užíval. K dobrému dojmu přispěla i komunikace s publikem, které se „chytilo“ při největším hitu Young Folks a po zbytek koncertu to v něm už vřelo. Závěrečnou Up Against the Wall, kdy si Peter dovolil i menší procházku mezi diváky, vystoupení nádherně vygradovalo.
Později večer zahráli ještě další velké hvězdy, kapela Transglobal Underground, která se v Česku cítí jako doma, a hlavně australští Pendulum, již mixují drum´n´bass s breakbeatem a punkrockem.