Fanoušci vzpomínají na Bowieho v Berlíně, Londýně i New Yorku
V Berlíně, Londýně i New Yorku se scházeli fanoušci zesnulé britské ikony poprocku Davida Bowieho. K místům spjatými s dlouhodobými pobyty hudební legendy pokládali květiny, zapalovali svíčky a zanechávali lístky se slovy plnými obdivu.
Silný vztah má k Bowiemu Německo, k čemuž přispělo i to, že zpěvák v 70. letech strávil několik let v Západním Berlíně. K domu ve čtvrti Schöneberg, v němž Bowie tehdy žil, tak podle deníku B.Z. přicházeli lidé s růžemi a svíčkami, aby se mohli se zpěvákem symbolicky rozloučit. Někteří z nich říkali, že mají pocit, jako by přišli o souseda.
Právě před domem na adrese Hauptstrasse 155 fanoušci pokládali květiny a zašli také do nedaleké kavárny Neues Ufer, Bowieho oblíbeného lokálu. Bowiemu se německé zpravodajské televize věnovaly ve speciálních pořadech a v rozhlase zněly jeho písně Heroes a Space Oddity.
Berlínský starosta Michael Müller řekl, že píseň Heroes ze stejnojmenného alba se stala „hymnou našeho tehdy rozděleného města a jeho touhy po svobodě“. Müller dodal, že „Berlíňané truchlí za hudebním géniem a jedním ze svých nejslavnějších spoluobčanů“.
V Londýně fanoušci pokládali květiny ke zdi s Bowieho portrétem ve čtvrti Brixton, kde se zpěvák v roce 1947 narodil. „Celý svět ho miloval. Je to den smutku,“ citovala agentura AFP čtyřicátnici Julii, která bydlí nedaleko vzpomínkového místa.
Hudebního chameleona si připomínal i New York, kde měl slavný Brit trvalé bydliště. Desítky lidí vzdali hold hudebníkovi, jenž zemřel v neděli, dva dny po svých 69. narozeninách, na rakovinu.
Před Bowieho dům v Lafayette Street ve čtvrti SoHo a před newyorské divadlo Theatre Workshop, kde nyní dávají Bowieho muzikál Lazarus, lidé rovněž přinášeli květy a svíčky. V Los Angeles truchlící fandové vzpomínají na Davida Bowieho u jeho hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy. Hvězdu, která byla do chodníku zasazena v roce 1997, pokryly kytice a svíčky.
K řadě kondolencí a projevů obdivu vůči popové ikoně se připojil i Bílý dům. Jeho mluvčí Josh Earnest sice řekl, že si není jistý, zda je Bowieho fanouškem i prezident Barack Obama, ale ocenil umělcův příspěvek k umění, hudbě a kinematografii v USA i jinde.
Newyorská Carnegie Hall shodou okolností jen několik hodin před oznámením zpěvákovy smrti informovala, že 31. března uspořádá koncert na oslavu jeho hudby s hvězdnými hosty, jako je Cyndi Lauper. Později slavná koncertní hala upřesnila, že akci pojme jako vzpomínkový koncert. Po oznámení Bowieho úmrtí začaly závratnou rychlostí mizet vstupenky na výstavu věnovanou jeho osobnosti v nizozemském Groningenu.