5 písniček, které slyšíte všude, ale neznáte je podle jména – první díl

Redakce

Slyšíte je všude. V filmech, v reklamách, v YouTube videích, ve skečích, v různých krátkých i dlouhých scénkách. Stačí z nich slyšet třeba i tři vteřiny a hned víte, která bije. Nebo nevíte? Vy nevíte, jak se ta písnička jmenuje? Neříkejte! Proto tu pro vás máme první část songů, které zaručeně znáte, ale protože většinou neobsahují text nebo slyšíte jen jejich instrumentální verze, jsou dost těžko dohladetelné.

Benny Hill Theme (Yakety Sax). Tahle populární saxofonová pecka, kterou můžete slyšet snad v každém videu, kde se honí kočka s psem, nebo člověk s člověkem, nebo se vlastně vůbec nemusí nikdo honit, ale stačí, aby to bylo něco, co se děje ve větší rychlosti a nakonec to vypadá vtipně. Na tohle se tahle veselá melodie hodí perfektně. Skladbu mají na starosti James Q. Rich a Homer Randolp III. A možná by nebyla tak populární, kdyby si ji neumístil do svého zábavného pořadu britský komik Benny Hill. Z „The Benny Hill Show“ si pak písničku začali půjčovat snad všichni, „South Parkem“ a „Doctor Who“ počínaje, olympijskými hrami v Londýně konče.

Clubbed to Death (Kuryamino mix). Možná si řeknete: „Vždyť Matrix viděl každý!“. Jo, ale když někde slyšíte tuhle skladbu a snažíte si vzpomenout, odkud je, není to jednoduché, neboť jste ji slyšeli tolikrát a všude, že už ani nedokážete identifikovat její původní místo objevu. A budete se divit. „Clubbed to Death“ totiž nezazněla poprvé až v slavné trilogii bratrů Wachovských (první film je z roku 2002), nýbrž ve francouzském snímku, který se jmenuje stejně – Clubbed To Death (1996). Možná nejvíc šokující (i když – dnes už tímhle nepřekvapíte nikoho) je fakt, že skvělá perkusní linka pochází z funkového (!) songu „It’s A New Day“ (1973) od skupiny Skull Snaps.

Elvis Presley – A Little Less Conversation. Asi se vám nebude chtít věřit, že tohle je božský Elvis, ale je to tak. Když v roce 1968 vyšel tento hit, způsobil velký poprask mimojiné i tím, že se objevil ve vynikajícím snímku Live a Little, Love a Little. Pro Presleyho napsali song dva skladatelé, Mac Davis a Billy Strange. Občas se nicméně stává, že i ty největší hity upadají trochu do zapomnění. Bohužel se to stalo i této písni. Čas od času se ale najde člověk, který má schopnost nacházet hudební poklady, na které se již snáší prach. V tomto případě to byl Holanďan, který si říká Junkie XL. Před čtrnácti lety A Little Less Conversation“ upravil do jemně modernější podoby a ta je právě ta nejznámější.

Quincy Jones – Soul Bossa Nova. A máme tu pro dnešek nejstarší položku. Je jí populární „fujarovka“ z roku 1962 od amerického jazzového mistra Quincyho Jonese, který ji podle vlastních slov složil za necelých dvacet minut. Jones se vůbec nejvíc proslavil v žánru bossa novy, a když se v hudebních školách o tomto žánru studenti učí, kantoři jim ze všeho nejdřív pouštějí právě tuto skladbu. Zatímco některé melodie se hodí pro pouze určité situace, s touhle peckou se můžete setkat i na naprosto nečekaných místech. Mihla se například ve fotbalové videohře, v reklamě na čistící prostředky či dámské vložky. A samozřejmě v celé plejádě televizních pořadů, především v Americe.

The String-A-Longs – Wheels. Na tuhle skladbu se dělalo už tolik coverů, že se znovu dostáváme do situace, kdy ne každý ví, odkud se song vlastně vzal. Úplně původně pochází tato veselá kytarová vybrnkávačka od kvarteta, které si říkalo The String-A-Longs. Vyšla v roce 1961 a jako singlu se jí prodalo přes milion kusů. Zajímavostí je, že původně měla vyjít i s vokály. Ale v nahrávacím studiu se zpěv nahrát nepodařilo, protože hlavní zpěvák už na to tenkrát po několikahodinovém hulákání do mikrofonu neměl síly a ochraptěl. Nikdo ovšem už dnes neví, kdo a jak nakonec rozhodl, že song vyjde pouze instrumentálně. Každopádně to bylo správné rozhodnutí, protože dnes je „Wheels“ jednou z nejpopulárnějších melodií na světě.

Jak se ve skutečnosti jmenují slavné osobnosti?

5 demo verzí písniček, které předcházely slavným hitům: Jak zněl původně Thriller od Michaela Jacksona?