22 faktů o štěstí: Použijte je a budete šťastnější už na letošní Vánoce!
I na šťastný život se musí vědecky. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli se zajímavými skutečnostmi. Výběr z kolekce jak být v životě víc „happy“ vám přinášíme TEĎ!
- Zapisujte si věci, za které jste vděčni. Psychologové z Kalifornie dali za úkol třem skupinám dobrovolníků vést si zápisky. První skupina psala o důležitých událostech, druhá o malých problémech a třetí o tom, za co byla vděčná. Po dvou měsících vyhodnocení ukázalo, že třetí skupina cítila největší životní optimismus a byla i fyzicky zdravější.
- Jděte na turistický pochod nebo pozorujte hvězdy. Obdiv k úchvatné přírodě kolem nás snižuje podle odborných studií hladinu stresu. Naopak zvyšuje úroveň osobní spokojenosti. Napomáhá také k naší zvědavosti a velkorysosti.
- Přestěhujte se do Švýcarska. (pokud na to tedy máte a nechováte se jako M. Ransdorf) Neznamená to automaticky štěstí, ale tamní obyvatelé patří podle žebříčku na první místo šťastných lidí na světě. Klíčové je zjištění, že pocit štěstí je v mozku postaven na čtyřech hlavních faktorech. Schopnosti zůstat pozitivní, trávení času se svými blízkými, schopnosti zotavit se z negativních emocí a radování se z maličkostí.
- Pijte kafe. (s rozumem) Kofein zlepšuje náladu. Eventuálně je možný i čaj.
- Meditujte. Pomáhá to zmírňovat pocity úzkosti a depresivní náladu.
- Přečtěte si příběh o nějakém dobrodružství. Podle nedávného výzkumu jsou lidé, kteří čtou nejen líbivé příběhy, více inspirovaní a jsou odvážnější. Jsou i připravenější pomáhat druhým.
- Mějte řád. A řád vás podrží. Stačí si říct, že například nikdy neodejdete z domu, dokud není umyté nádobí. Nebudete se nudit a zaženete černé myšlenky.
- Jděte za kulturou. Průzkum mezi 50 000 Nory ukázal, že pravidelné návštěvy divadel, hudebních akcí a muzeí opravdu fungují proti stresu, a to dlouhodobě.
- Pusťte si smutnou muziku. Je prokázáno, že kdo poslouchá smutnou hudbu, je možná paradoxně šťastnější.
- Dejte si konkrétní cíl. Měl by být dosažitelný a klidně malý. A až ho splníte – budete víc “happy”. Et voilà!
- Zapisujte si své pocity. Zní to banálně, nicméně to pomáhá řešit emocionální problémy. Stačí 10 minut denně.
- Utrácejte vice za ostatní, méně za sebe. Nezkoumejte proč, prostě to funguje.
- Staňte se dobrovolníkem. Vařte třeba křivou polévku. Opět budete mít více plusových znamének v sebehodnocení i u druhých.
- Udělejte si čas na přátele. Práce počká a milion těch strašně důležitých věcí , které nutně musíte udělat, taky. Přátelé prý zvyšují pocit štěstí ještě vice než rodina. (aby ne, rodinného prudiče si totiž nevybíráte, je vám přidělen shůry)
- Usmívejte se. Když to nejde upřímně, tak to předstírejte. Přejde vám to po čase do krve. A jak se vám dívá na zakaboněný obličej?
- Nehromaďte v sobě zlo. Za pár let se z toho dá ošklivě onemocnět. Odpouštějte a zapomínejte na příkoří. Zbude vám více místa na štěstí.
- Mějte pravidelně sex. To je jasné proč, ne. Na frekvenci záleží méně než na tom, s kým.
- Nejezte za pracovním stolem. Zhoršuje to náladu. Klidně papejte v parku na lavičce nebo třeba na pláži.
- Dýchejte vůni hlíny. Má to účinek srovnatelný s antidepresivy. Může za to bakterie Mycobacterium vaccae.
- Cvičte. Na dobrou náladu stačí 20 minut denně.
- Učte se něco nového. Choďte do jazykovky i na kurz swingu. Je to sice sem tam dřina, ale výsledný efekt je radostný.
- Buďte trpělivý. Štěstí se zvyšuje s věkem. Vysvětluje se to tím, že starší jsou vyrovnanější, zkušenější a důvěřivější. (pozor na otevírání neznámým lidem) Indové říkají, že na konec všechno dobře dopadne. A když ne, tak to znamená, že ještě není konec.